Ako ušetriť za elektrinu


Ako ušetriť za elektrinu

Elektrina je pre moderný štýl života nevyhnutná a tak sa stala pravidelnou položkou v každom rodinnom rozpočte. Neplatíte za ňu ale zbytočne veľa? Bojíte sa, že s kúpou novej sušičky bielizne Váš účet neúnosne stúpne? Vďaka pár jednoduchým tipom môžete ušetriť, bez toho aby ste sa nejako nepríjemne obmedzovali.

Zmena dodávateľa elektriny

Každý má právo vybrať si dodávateľa elektriny a prípadne zmeniť toho súčasného, ak je konkurencia lacnejšia. Ale než urobíte zmenu, ponuky si dobre preštudujte a dajte aj na skúsenosti ostatných odberateľov, aby ste nakoniec neplatili rovnako alebo dokonca viac, než doteraz.

Úsporné žiarovky

Osvetlenie patrí medzi najväčšie "žrútmi" elektriny. Úsporné kompaktné žiarovky ale dokážu usporiť až 80% nákladov za svietenie. V miestnostiach, kde sa práve nezdržujete, dôsledne Zhasínajte. U vonkajšieho osvetlenia sú praktické snímače na detekciu pohybu.

Pozor na pohotovostný režim elektroniky

Spotrebiče v pohotovostnom čiže úspornom režime odoberajú elektrinu, málo, ale predsa. A v bežnej domácnosti je takýchto prístrojov veľa. Ide hlavne o televízie a počítač. Čo sa dá, skrátka, vypínajte úplne.

Investície do nových spotrebičov

Investície do nových spotrebičov sa veľmi rýchlo vyplatia a ušetriť môžete niekoľko desiatok eur ročne. Pozerajte sa predovšetkým na energetické štítky. Pokiaľ sa jedná o chladničku, nekupujte ju zbytočne veľkú a dbajte aj na jej umiestnenie v dome. Nemala by byť blízko steny alebo tepelných zdrojov. Potraviny do nej vkladáme zásadne po ich vychladnutí.

Pravidelné odmrazovanie mrazničky

Mraznička je spotrebič, ktorý je 24 hodín denne v prevádzke a spotrebúva až 20 percent energie z celej domácnosti. Staršie mrazničky potrebujú pravidelne odstraňovať námrazu. Už 3 milimetre námrazy totiž spotrebu zvýšia až o 75 percent..
Späť na hlavnú stránku...
Doplnit aktualni ID